کتاب عیدی ندهید!

مانی فرخد- در راستای اینکه تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای مطالعه کتاب است، نگاهی داشتیم به مقوله کتاب‌خوانی در کشورمان. البته هنوز دانشمندها در حال بررسی این موضوع هستند که چرا و به چه دلیل، کتاب خواندن برای ما این همه سخت است؟ ما هم هنوز کشف نکرده‌ایم که چطور می‌شود رادیو و تلویزیون و روزنامه و مادر و پدر و گواردیولا و هاچ زنبور عسل، این همه از ما خواهش می‌کنند روزی ١٠دقیقه کتاب بخوانیم، اما ما این‌کار را انجام نمی‌دهیم، البته نه اینکه دلمان نخواهد، فرصت
نمی‌کنیم.
یکی از مسئول‌ها چندی پیش گفته بود: «سرانه مطالعه کتاب در ایران ١٨دقیقه است.»، در همین راستا یکی از کارشناس‌های ما که سرانه مطالعه‌اش ١٨ثانیه در روز هم نبود، علت اصلی مطالعه‌نکردن کتاب را گران‌بودن این کالای فرهنگی دانست، ایشان گفت: «آخه چقدر گرانی؟! چقدر تورم؟! الان یک کتاب معمولی ده بیست هزار تومن است، خب، حیف نیست آدم این همه پول بدهد برای یک کتاب؟! در صورتی که با همین مقدار پول می‌توانی یک پیتزا بخوری؟ آن هم پیتزا مخصوص با نوشابه؟»
یکی دیگر از کارشناس‌های ما هم گفت:«سرانه مطالعه کتاب در دنیا ۴۵دقیقه است که علت بالابودن مطالعه کتاب در دنیا به این خاطر است که اصولا خارجی‌ها کلا بیکار هستند و وقت زیادی دارند، کتاب نخوانند چه کار کنند؟ فکر می‌کنید خارجی‌ها هم برنامه‌های جذاب و دیدنی‌ای همچون کلاه قرمزی و دورهمی و خندوانه دارند که وقتشان را با آن‌ها بگذرانند؟»
در پایان هم ذکر این نکته ضروری است که خود کتاب خوب است، اما هدیه‌دادنش چندان خوب نیست. به شما توصیه می‌کنیم جوگیر نشوید و برای بالابردن سرانه مطالعه در کشور دست به اقدامات انتحاری نزنید و بدانید اینکه می‌گویند کتاب بهترین هدیه است کلا تعارفی بیش نیست، باور ندارید این‌بار به جای دستبند و گردنبند به‌عنوان عیدی به همسرتان کتاب بدهید!

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس