معرفی مهم‌ترین اتفاق فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران در سال۹۵ ؛ فناورانه‌های ٩۵

حامد سرادار- حال که به آخرین چاپ روزنامه شهرآرا و به تبع آن آخرین صفحه کلیک در سال جاری رسیده‌ایم، قصد داریم نیم‌نگاهی به سال۹۵ داشته باشیم؛ سالی که با اتفاقات زیادی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران همراه بوده است و ما تمام تلاش خود را انجام دادیم تا این اتفاقات مهم را به‌خوبی پوشش و نشان دهیم که با عزم ملی خیلی از تکنولوژی‌هایی که در انحصار کشورهای غربی است را می‌توان به‌دست آورد.
از رکوردشکنی‌های جهانی گرفته تا ارائه‌ فناوری‌های به‌روز در اپراتورهای تلفن همراه و حتی اتفاقات عجیبی چون به رسمیت شناختن تلویزیون اینترنتی توسط صدا و سیما.
اتفاقاتی که نشان از عزم دولت و بخش خصوصی برای حرکت رو به جلو در عرصه فناوری و کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان برای رشد بود. مجموع این اتفاقات راهی هموار را برای ایجاد کسب و کارهای اینترنتی ایجاد کرده که در این وضعیت وخیم بیکاری برای جوانان روزنه‌ای از امید است.
هر چند می‌توان با مدیریت مناسب‌تر در تمامی سطوح اتفاقات خوشایند بیشتری را در عرصه فناوری کشور رقم زد و با الگوگیری از کشورهای پیشرفته سریع‌تر به مقصود رسید. حال در ادامه به بررسی اجمالی مهم‌ترین اتفاقات حوزه فناوری در کشور
می‌پردازیم.

رکوردشکنی بیشترین مشارکت سرشماری اینترنتی در دنیا
امسال اولین دوره از سرشماری نفوس و مسکن به‌طور اینترنتی در ایران پیش از سرشماری به روش سنتی برگزار شد.
در حالی که خوش‌بین‌ترین فرد مسئول قبل از برگزاری این انتخابات برآورد حضور ۵ تا ۱۰درصدی مردم در این سرشماری را داشت، مردم ایران با مشارکت حدود ۴۵درصدی توانستند رکورد جهانی مشارکت در سرشماری اینترنتی را بشکنند. این رکورد پیش از این با رقم مشارکت ۳۷درصد در دست مردم ژاپن بوده است. این مشارکت بالا نشان از علاقه‌ فراوان مردم به فناوری و الکترونیکی‌شدن امور
دارد.

راه‌اندازی فناوری LTE-TD و فناوری G4+
فناوری TD-LTE یا همان اینترنت ثابت نسل چهارم همراه، مردادماه توسط ایرانسل در مشهد و هم‌زمان ۲۴شهر دیگر آغاز شد.
مبین‌نت نیز این خدمات را از دهه‌ فجر برای استفاده از مردم در اختیار قرار داد. با استفاده از این فناوری می‌توان از اینترنت نسل چهارم موبایل به‌طور ثابت و در محل کار یا منزل استفاده کرد.
همچنین ایرانسل و همراه اول امسال و قبل از برگزاری تلکام به فناوری +4G یا همان 4.5G دست یافتند و این فناوری را از نیمه‌ دوم سال در اختیار کاربران قرار‌‌دادند.

ارزان‌شدن قیمت ترافیک اینترنت
قیمت ترافیک اینترنت امسال در دو مرحله ارزان شد. در مرحله‌ اول مرداد، قیمت ترافیک اینترنت از ۳۶۰۰تومان به ۳۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان رسید. در مرحله‌ دوم، در روزهای پایانی سال هزینه استفاده از ترافیک پهنای باند داخلی، ۵۰درصد قیمت ترافیک بین‌الملل تعیین شد.

اجرای فاز ۱ و ۲ شبکه‌ ملی اطلاعات
شبکه ملی اطلاعات بعد از گذشت سال‌ها از مطرح‌شدن آن، بالاخره در دولت یازدهم و با تلاش بخش‌های خصوصی و دولتی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات افتتاح شد. این شبکه که در دولت‌های قبلی با بی‌مهری و بی‌توجهی مسئولان مواجه شده بود، امسال و با گذشت سال‌های زیاد از زمان مطرح‌شدن آن، در دو فاز از سه فاز اصلی اجرایی شد. شبکه ملی اطلاعات علاوه‌بر تفکیک قیمتی، افزایش کیفیت و سرعت را برای انتقال داده‌های داخل ایران فراهم می‌کند. فاز یک این شبکه در شهریور۹۵ و فاز دوم در بهمن‌۹۵ اجرا شد.

به رسمیت شناخته‌شدن IPTV توسط صدا و سیما
صدا و سیما بالاخره به‌صورت رسمی پذیرفت که تلویزیون‌های اینترنتی در ایران فعالیت
کنند.
این سازمان که سال قبل موافقت‌نامه‌ای برای پنج‌شرکت و هلدینگ ایرانی متقاضی IPTV صادر کرده بود، امسال به این پنج شرکت مجوز رسمی IPTV داد تا بتوانند فعالیت خود را آغاز کنند یا توسعه بخشند. بدین ترتیب تلویزیون اینترنتی در ایران قانونی شد.

اجرای ترابردپذیری شماره تلفن همراه
ترابرپذیری شماره تلفن همراه و مهاجرت از اپراتورها بدون تغییر شماره، سال‌هاست که در کشورهای مختلف دنیا برای رفع انحصار اجرا
می‌شود.
در ایران هم اپراتور دوم در سال‌های مختلف فعالیت خود، خواستار راه‌اندازی این موضوع بود که بعد از ۹سال پیگیری، امسال طرح ترابردپذیری تلفن همراه در ایران اجرا شد. در این طرح مشترکان اپراتورها می‌توانند بدون تغییر شماره تلفن همراه، اپراتور خود را عوض کنند.
به‌نظر شما کدام‌یک از این اتفاقات را می‌توان به‌عنوان مهم‌ترین اتفاق فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران در سال۹۵ دانست؟ شما می‌توانید از طریق شماره پیامک ٣٠٠٠٧٢٨٩ و آیدی تلگرام ShahraraMardom@ نظر خود را با ما درمیان بگذارید.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس