هم‌زمان با موفقیت‌های مقاومت در‌برابر داعش در پاسخ به تجاوز صهیونیستی؛ سوریه دو جنگندۀ اسرائیلی را هدف قرار داد

بالاخره خبر خوشی که اکثر دنبال‌کنندگان اخبار بین‌المللی به‌ویژه دنبال‌کنندگان اخبار سوریه منتظرش بودند مخابره شد و پیروزی‌های اخیر مقاومت در سوریه را تکمیل کرد. ارتش سوریه یک فروند هواپیمای اسرائیلی را سرنگون کرد و یک فروند دیگر را مورد اصابت قرار داد. به گزارش پرس‌تی‌وی فرماندهی ارتش سوریه از هدف قرار دادن یک فروند جنگندۀ رژیم اشغالگر قدس و سرنگون کردن یک فروند دیگر خبر داد.
به گزارش سانا (خبرگزاری رسمی سوریه) روز جمعه چهار فروند جنگندۀ اسرائیلی با نقض حریم هوایی سوریه یکی از مواضع نظامی این کشور را در نزدیکی پالمیرا در حومۀ شرقی حمص هدف قرار دادند.
بر اساس این گزارش، پدافند هوایی سوریه دو فروند از چهار جنگندۀ اسرائیلی را هدف قرار داده که یکی از آن‌ها در سرزمین‌های اشغالی سقوط کرده است.
طبق اخبار منتشر‌شده جنگنده‌های اسرائیلی از مسیر مرز مشترک بین سوریه و اراضی اشغالی و از روی جولان وارد سوریه شده‌اند و پس از عبور از جنوب دمشق به منطقۀ مرکزی سوریه در پالمیرا دسترسی پیدا کرده‌اند. گفته می‌شود هدف این اسکادران کاروان نظامی حزب‌ا... بوده است. اگرچه اخباری دال بر شهادت یکی از فرماندهان ارشد حزب‌ا... منتشر شده است اما هنوز مشخص نیست جنگنده‌های اسرائیلی موفق به هدف قرار دادن این کاروان شده‌اند یا نه.
در این بحبوحه شماری از رسانه‌های معارض سوری مدعی شدند که، در جریان این حملات، بدیع جمیل حمیه، از فرماندهان برجستۀ حزب‌ا...، به شهادت رسیده است. به گزارش فارس حزب‌ا... نیز این خبر را تکذیب کرده و تاکید کرده است فرمانده لبنانی پنجشنبه در استان قنیطره به شهادت رسیده است.
سی‌ان‌ان هم در خبری به نقل از منابع رژیم صهیونیستی اصل حمله را تایید کرد اما دربارۀ سقوط جنگندۀ متجاوز موضعی نگرفت. این خبرگزاری همچنین از هدف قرار دادن بعضی از موشک‌های شلیک‌شده از سوی سوریه توسط پدافند ضد‌‌موشکی اسرائیل خبر داد.
این جدی‌ترین تقابل نظامی میان دو کشور از زمان آغاز بحران سوریه در سال ٢٠١١ بود. سوریه و اسرائیل عملا در جنگ هستند و پس از جنگ شش‌روزۀ سال١٩۶٧ توافق صلحی میان دو کشور امضا نشده است. هرکدام از طرفین بلندی‌های جولان را متعلق به خود می‌داند.
در همین حال سخن‌گوی ارتش اسرائیل اعلام کرد این اولین بار در شش سال گذشته است که ارتش سوریه، با شلیک موشک ضد‌هوایی، حملات جنگنده‌های اسرائیل را دفع کرده است. ارتش اسرائیل تصریح کرده هیچ‌یک از این موشک‌ها به هدف اصابت نکرده است.
ارتش سوریه در حالی این هواپیماها را هدف قرار داده است که پیش از این هم نسبت به اقدامات متجاوزانۀ صهیونیست‌ها هشدار داده بود. دولت دمشق بارها اعلام کرده است که اسرائیل و متحدان منطقه‌ای و غربی‌اش از گروه‌های تکفیری تروریستی‌ای که علیه دولت سوریه می‌جنگند حمایت می‌کنند. به‌علاوه، ارتش سوریه تاکنون بارها محموله‌های تسلیحاتی و مهمات ساخت اسرائیل را از گروه‌های تروریستی در سوریه کشف
کرده است.

اقدامی مهم و بموقع
در اینکه بسیاری پیش از این منتظر اقدامی در این سطح از سوی ارتش سوریه بودند شکی نیست اما به نظر می‌رسد این بهترین زمان برای عملیات ارتش سوریه علیه تجاوز اسرائیل است. از یک طرف سوریه وارد فاز گفتگو با معارضان داخلی شده است و این گروه‌ها تقریبا اقدامات مسلحانه ندارند. از طرفی جبهۀ مقاومت در نبرد با داعش به موفقیت‌های خوب و چشمگیری رسیده که باعث افزایش روحیۀ خودباوری در بدنۀ این نیروها شده است و از طرفی دیگر هشدارهای قبلی سوریه بهانه را از اسرائیل گرفته است.به همین دلیل انتظار اینکه اسرائیل این حملات را دوباره انجام ندهد وجود دارد و در این صورت فقط دو راهکار برای مقابله با مقاومت در سوریه باقی می‌ماند: تحریک معارضان و فشارهای سیاسی؛ اما در هر دو گزینه برای رسیدن به موفقیت راه درازی پیش پای صهیونیست‌ها قرار دارد.

کدام سامانۀ پدافندی؟
ارتش روسیه سامانه‌های دفاعی متفاوتی را در اختیار دارد که در سراسر سوریه مستقر شده‌اند اما احتمال اینکه جنگنده‌های اسرائیلی توسط دو سامانۀ سام١٧ (بوک) یا اس٢٠٠ گامون مورد هدف قرار گرفته باشند بیشتر است. سام١٧ (بوک) از قدرت مانور بالا، موشک‌های کوچک و برد کافی برای هدف قرار دادن جنگنده‌های اسرائیلی که گفته می‌شود از نوع اف١۵ بوده‌اند برخوردار است؛ ضمن اینکه این سامانه از نوع پرتابل (قابل‌جابه‌جایی) بوده و روی انواع ماشین‌های زرهی مستقر است. با توجه به اینکه ممکن است جنگنده‌های اسرائیلی از پرواز در ترازهای پایین استفاده کرده باشند این سامانه کاربرد بیشتری دارد.
هدف از طراحی این موشک زمین‌به‌هوای کوتاه‌برد ره‌گیری هواپیما، هلیکوپتر، موشک‌های بالستیکی (ATBM)، موشک‌های کروز‌، موشک‌های هوا به زمین (نظیر هاندداگ آمریکا) و نیز هواپیماهای بدون‌سرنشین یا RPV بوده است.
پیش‌ران سوخت جامد موشک سرعت ٢/١ماخ را برای موشک فراهم می‌کند و برد آن را به ۵٠کیلومتر می‌رساند. حداقل برد موشک ٣کیلومتر و محدودۀ عملیاتی موشک از نظر ارتفاع بین ١٠متر الی ٢۴کیلومتر است.
اس٢٠٠ گامون هم یکی از موشک‌هایی است که در مناطق مرکزی سوریه مستقر است و ممکن است در هدف قرار دادن این هواپیماها مورد استفاده قرار گرفته باشد. موشک‌های این سامانه بین ۶/١٠ تا ٨/١٠ متر طول، ٨۶/٠ متر قطر و ٧١٠٠ تا ٨ هزار کیلوگرم جِرم دارند. برای کمینۀ برد قابل‌درگیری با هدف در منابع، اعداد مختلفی شامل ٧، ١٧ و ۶٠ کیلومتر و برای کمینۀ ارتفاع هدف قابل‌درگیری نیز ارتفاع ٣٠٠ متر ذکر شده است.
با توجه به اینکه تا پیش از این جنگنده‌های اسرائیلی در سوریه اهداف را از راه دور مورد حمله قرار می‌دادند احتمال استفاده از این سامانه تقویت می‌شود. تنها نکتۀ موردملاحظه دربارۀ این سامانه این است که اس٢٠٠ از نوع مستقر است. در عملیات‌های هوایی معمولا ابتدا سامانه‌های پدافندی مسیر عملیات مورد مطالعه قرار می‌گیرد و بعید به نظر می‌رسد استقرار این سامانه از دید صهیونیست‌ها دور مانده باشد مگر اینکه مدت‌زمان زیادی از این اتفاق نگذشته باشد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس