تخفیف ٣۴درصدی سهم شهرداری برای خروج از رکود ساخت‌و‌ساز

شهرداری مشهد بار دیگر گامی، هرچند کوچک، برای خروج از رکود برداشت. وقت آن رسیده که سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط نیز در همراهی با شهرداری گام‌های دیگری برای تقویت موتور محرکه اقتصادی کشور که همانا بخش مسکن است بردارند.
مسکن همیشه جزء اولویت‌های اول اکثر خانواده‌های ایرانی بوده، ولی، متأسفانه، در چند سال اخیر تبدیل به یک دغدغه بزرگ برای آن‌ها به خصوص زوج‌های جوان شده است.در طی ٣ سال گذشته، صنعت ساختمان کشور وارد رکود بزرگی شد. متأسفانه، در این مسیر شاهد کاهش شدید ساخت‌و‌سازها در همه شهرهای کشور به خصوص کلان‌شهرهای ایران اسلامی بودیم که شهر مشهد نیز از این قاعده مستثنا نبود.
ساختمان فقط سرپناه یک خانواده نیست، بلکه دست‌کم ٣٠٠ صنعت مرتبط با صنعت ساختمان و زیر‌بخش‌های وابسته نیز درگیر آن هستند و رکود در این بخش مساوی با رکود در ٣٠٠ صنعت مرتبط است.
رکود صنعت ساختمان در کشور دلایل متعددی دارد، اما، در هر صورت، امروز قیمت تمام‌شده ساختمان اصلی‌ترین دلیل این رکود است. با بررسی کارشناسی روشن می‌شود که اولین دلیل این مسئله قیمت بالای زمین برای ساخت مسکن است که در نهایت در هزینه نهایی ساخت مسکن بسیار تأثیرگذار است. باید مسئولان مرتبط در این حوزه چاره‌ای بیندیشند.
دلیل دوم کمبود نقدینگی در بین طبقه متوسط جامعه و اقشار کم‌درآمد است که این مهم باید با ارائه تسهیلات ویژه مسکن با بهره بسیار پایین و تعداد اقساط بالا به شهروندان برطرف شود.
همچنین، بر اساس قانون، شهرداری‌ها موظف به دریافت هزینه پروانه و پایان‌کار ساختمان‌ها هستند. این عامل نیز بر افزایش قیمت تمام‌شده ساختمان بی‌تأثیر نیست. البته، این کد درآمدی بخش مهمی از اعتبارات شهرداری‌های کل کشور را تشکیل می‌دهد؛ در واقع، بعد از آنکه شهرداری‌ها در ابتدای دهه ۶٠ از دولت جدا و خودمختار شدند، راهی جز کسب درآمد از صنعت ساختمان نداشتند. هنوز هم قانون درآمدهای پایدار شهرداری‌ها بر زمین مانده و تصویب و اجرایی نشده است.
با این حال، مدیریت شهری مشهد، با ارائه تخفیف ٣۴درصدی برای صدور پروانه و پایان‌کار، سهم خود را برای خروج از رکود ادا کرد. البته، این اقدام مدیریت شهری مشهد به‌تنهایی کافی نیست و نیازمند همراهی سایر نهادها، به‌ویژه دولت، است تا در نهایت بتوان بر این رکود فائق آمد. بعد از آن شاهد افزایش اشتغال در کشور و در نهایت رفاه بیشتر خانواده‌های ایرانی خواهیم بود. قطعاً با رونق صنعت ساختمان در کشور بسیاری از مشکلات دولت، به‌خصوص در حوزه‌های صنعت و اشتغال، نیز حل می‌شود.
*معاون اداری و مالی شهرداری مشهد/ محمد آذری *

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس