۴شهر هوشمندی که خود را برای قرن٢٣ آماده می‌کنند؛ در اوج هوشمندی

﷯در حال حاضر، بیش از ۵۴درصد جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی می‌کنند. سازمان ملل متحد، پیش‌بینی کرده که این رقم تا سال٢٠۵٠ میلادی به ۶۶درصد افزایش خواهد یافت. در نتیجه، با پرجمعیت‌ترشدن شهرها، فشار و آسیب نابرابری روی زیرساخت‌های موجود وارد خواهد شد. به منظور مقابله با این‌ بار مضاعف و رو به سنگینی، بسیاری از شهرهای پیشرفته جهان در حال بهره‌گیری از فناوری‌های هوشمند و جدیدی هستند که تا پیش از این در هیچ‌یک از طرح‌های توسعه و مدیریت شهری مورد آزمایش قرار نگرفته‌اند. در ادامه، چهار شهر پیشرفته جهان که تلاش‌های مضاعف و پیشگامانه‌ای را در این راه داشته‌اند، معرفی می‌کنیم.

سنگاپور
سنگاپور، قطب تجاری جنوب شرق آسیاست که در بین تمام شهرهای هوشمند جهان، به میزان درخور توجهی پیشرو است. از زمان اجرای برنامه «ملت هوشمند» در سال٢٠١۴ میلادی، دولت شهر سنگاپور در خط مقدم به‌کارگیری آخرین فناوری‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌های شهری قرار داشته است.
این برنامه ملی، به‌طور برجسته‌ای بر یک شبکه گسترده از دوربین‌ها و حسگرهایی که در تمام نقاط شهر نصب شده، مبتنی شده است. این تجهیزات پایشی، امکان تحلیل و پایش هر اتفاقی، از ترافیک گرفته تا ازدحام جمعیت را به دولت سنگاپور می‌دهد. مقامات قانونی سنگاپور، هم‌اکنون از ظرفیت‌های این حسگرها به‌منظور پایش مناطق دخانیات ممنوع و پرتاب زباله ازسوی شهروندان و رانندگان بهره می‌گیرند.
این داده‌ها، شانه به شانه با پلتفرم نقشه‌برداری دیجیتالی تحت عنوان «سنگاپور مجازی» حرکت می کنند و این شبیه‌ساز، به دولت امکان نظارت و بررسی میزان کارایی و عملکرد زیرساخت‌ها را به‌طور زنده می‌دهد. این تکنولوژی همچنین به مقامات راهنمایی و رانندگی سنگاپور اجازه می‌دهد تا مسیر اتوبوس‌ها در ساعات ترافیک را تغییر داده و از تراکم ترافیک جلوگیری کنند. با کمک این تجهیزات، همچنین می‌توان پیش‌بینی کرد که احداث ساختمان‌ها و برج‌های جدید تا چه اندازه روی الگوی وزش باد یا امواج ارتباطاتی تاثیر منفی می‌گذارد. دولت سنگاپور پیش‌بینی کرده که با استفاده از سیستم «سنگاپور مجازی»، در آینده نزدیک بتوان جمعیت را در هنگام وقوع بلایای طبیعی یا شیوع بیماری‌های مسری و حوادث تروریستی، به مناطق امن هدایت کرد.مقامات سنگاپور همچنین قصد دارند به نصب سنسورهای خانگی پایش تجهیزات و لوازم خانگی، اقدام کنند. این سنسورها، تقریبا همه چیز، از تعداد استفاده از سیفون توالت تا سیستم‌های تهویه را با هدف بهینه‌سازی مصرف انرژی، تحت نظر دارند.

بارسلون اسپانیا
شهر بارسلون، به عنوان پایتخت کاتالان اسپانیا، با بازسازی اساسی در زیرساخت‌های خود، بر سر عنوان هوشمندترین شهر کره خاکی، با سنگاپور رقابت شانه به شانه‌ای دارد. شبکه فیبر نوری این شهر به طول بیش از ۴٨٠کیلومتر، از این شهر در رقابت با سنگاپور پشتیبانی می‌کند. مقامات بارسلون، از این شبکه فیبر نوری برای ارائه اینترنت بی‌سیم (Wi-Fi) سراسری در شهر استفاده می‌کنند.مسئولان بارسلون همچنین برای کاهش مصرف برق، اقدام به نصب چراغ‌های خیابانی LED بی‌سیم کرده‌اند. این چراغ‌ها عملکرد دوگانه دارند به طوری که به عنوان یک هات‌اسپات عمل کرده و با افزایش برد شبکه اینترنت بی‌سیم، عملکرد آن را نیز افزایش می‌دهند. این چراغ‌ها همچنین مجهز به زمان‌سنج و حسگر سنجش حرکت بوده و انتظار می‌رود هزینه‌های برق شهرداری بارسلون با استفاده از آن‌ها تا یک‌سوم کاهش یابد. همچنین در طرح انقلابی «سیستم پارکینگ‌های هوشمند»، از سنسورهای مخصوصی که در آسفالت‌ها تعبیه شده، برای هدایت رانندگان به‌سمت فضای پارک خالی، با کمک اپلیکیشن مخصوصی که به همین منظور ساخته شده، استفاده شده است. استفاده از این سیستم هوشمند، به هدایت بهتر فرآیند پارک خودروها و کاهش تراکم خودروها در ساعات پیک ترافیک کمک می‌کند.

اسلو نروژ
در حالی که بسیاری از شهرهای جهان، انرژی مورد نیاز خود را به جای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، از طریق سوخت‌های فسیلی و ارزان تامین می‌کنند، شهر اسلو در عوض از زباله به‌عنوان منبع اصلی سوخت پاک خود استفاده می‌کند. این کشور، تقریبا همه چیز را از زباله‌های خانگی گرفته تا زباله‌های صنعتی، به انرژی تبدیل می‌کند چرا که مقامات این کشور با دفن زباله‌ها به شدت مخالف هستند.
این شهر همچنین پذیرای بزرگ‌ترین شبکه شارژ باتری دوچرخه‌های برقی در جهان است.
اسلو همچنین برای کاهش بیشتر آلاینده‌ها و اتلاف انرژی، شبکه قدرتمند سیستم نوررسانی خیابانی را راه‌اندازی کرده است که بر خلاف سیستم‌های نوررسانی قدیمی، این چراغ‌ها، قادر هستند به شرایط نور محیط پاسخ داده و ضمن پیش‌بینی وضع هوا، میزان نور لامپ‌ها را کاهش داده یا نور بیشتری تولید کنند.بیش از ١٠٠٠سالمند ساکن این شهر نیز از سیستم‌های هوشمند متعددی در خانه‌های خود بهره می‌گیرند. این دستگاه‌ها توانایی تنظیم ترموستات‌ها، نظارت بر حرکت، استفاده از لوازم خانگی و حتی یادآوری برای مصرف بموقع داروهای روزانه سالمندان را دارند. استفاده از این سیستم‌های هوشمند، ضمن کاهش هزینه‌های کلی مراقبت از سالمندان در منزل، سبب حفظ استقلال آن‌ها نیز می‌شود.

نیویورک آمریکا
مقامات نیویورک، از عزم جدی خود برای تامین خدمات اینترنت پرسرعت با پهنای باند بالا، در سراسر شهر تا سال٢٠٢۵ میلادی خبر داده‌اند. در صورت محقق‌شدن این طرح، نیویورک به گسترده‌ترین و سریع‌ترین شبکه اینترنت بی‌سیم شهری در جهان دست می‌یابد.
همچنین مقامات شهر نیویورک به‌منظور مقابله با جرایم نیز، پلیس و مقامات شهر نیویورک سیستم پایش صوتی آکوستیک تیراندازی راه‌اندازی کرده‌اند که این سیستم قادر است با دقت بسیار زیاد، به محض شلیک یک گلوله، در کسری از ثانیه، محل شلیک را شناسایی کند. سپس، یک اپراتور با بررسی مجدد آثار صوتی به‌جا مانده، سایر احتمالات نظیر صدای انفجار منبع اگزوز خودرو، صدای آتش‌بازی یا موارد دیگر را از صدای گلوله تشخیص می‌دهد. پس از آنکه از شلیک گلوله اطمینان حاصل شد، نزدیک‌ترین پلیس به محل حادثه، از طریق تبلت یا تلفن هوشمند مطلع می‌شود.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس