گفتگوی شهرآرا با دبیر و دست‌اندرکاران درخصوص برگزاری دومین کنگره شعر اهل بیت(ع)؛ شعر اهل بیت(ع)؛ استحکام بخش مذاهب اسلامی

طیبه ثابت-کنگره شعر اهل بیت(ع) اگرچه سال‌هاست که در شهرهایی مثل قم، تهران و گرگان برگزار می‌شود، اما با همکاری و همراهی سازمان‌هایی مثل آستان قدس رضوی، معاونت فرهنگی‌اجتماعی شهرداری، روزنامه‌های خراسان، قدس و شهرآرا، دفتر امور اهل سنت حوزه علمیه خراسان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا وسیمای خراسان رضوی، امسال دومین سالیست که این جریان تاثیرگذار در رشد شعر اهل بیت(ع) رقم می‌خورد. به همین مناسبت با کاظم اکبرزاده، دبیر دومین کنگره شعر اهل بیت(ع) و دو شاعر آیینی درخصوص رویکرد، اهداف و تفاوت‌های این دوره به گفتگو پرداختیم.

اشاعه فرهنگ اهل بیت(ع) و تقریب پیروان مذاهب
دبیر دومین کنگره شعر اهل بیت(ع) درخصوص اهداف برگزاری این کنگره شعر تصریح گفت: دومین کنگره شعر اهل بیت(ع) با موضوع امام رضا(ع) در بیان شاعران مذاهب اسلامی برگزار می‌شود. کاظم اکبرزاده درخصوص اهداف و رویکرد امسال این کنگره شعر، افزود: جریان‌سازی اجتماعی در جامعه اهل‌سنت به‌ویژه جوانان با بهره‌گیری از ظرفیت اهل بیت(ع) برای تعامل با نظام، اولین هدف بوده است. وی ادامه داد: ایجاد ارتباط با شعرای اهل سنت و به‌کارگیری آن‌ها در راستای اشاعه فرهنگ اهل بیت(ع) و حمایت از آثار آن‌ها، ایجاد بستر فرهنگی‌هنری مناسب برای حضور اقوام و پیروان مذاهب اسلامی در تحکیم حکومت اسلامی، تقویت مشترکات دینی بین پیروان مذاهب اسلامی با محوریت اهل بیت(ع)، جمع‌آوری آثار شعرا اعم‌از شعرا و نویسندگان اهل سنت استان درباره مناقب و فضایل اهل بیت(ع) از اهداف و نگاه کنگره شعر اهل بیت(ع) است.

کنگره شعر اهل بیت(ع به صورت منطقه‌ای
کاظم اکبرزاده با اشاره به این مطلب که دومین کنگره شعر اهل بیت(ع) امسال در١٨اسفند برگزار می‌شود، تصریح کرد: تفاوت‌های برگزاری این دوره با گذشته در این است که با موضوع واحد امام رضا(ع) در بیان شعرای مذاهب اسلامی در دو قالب کلاسیک و آزاد برگزار می‌شود که البته ریز موضوعاتی مثل: کرامت رضوی، رأفت رضوی، عبودیت رضوی، توحید رضوی، بصیرت رضوی، عرفان رضوی، شفاعت رضوی، دانش رضوی و نحوه تعامل امام رضا(ع) با مردم و علمای ادیان و مذاهب مختلف را شامل می‌شود. وی اضافه کرد: ما بخش کودک ونوجوان در این دوره لحاظ نکردیم اما اگر شاعران خوب کودک و نوجوان استقبال کنند و اشعار به تناسب موضوعات کنگره باشد، با نظر مسئولان بابی هم می‌توان در این بخش باز کرد. اکبرزاده اظهار کرد: دومین ویژگی کنگره شعر اهل بیت(ع) امسال، منطقه‌ای برگزارشدن آن است که خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی را دربرمی‌گیرد. این دبیر جشنواره شعر اهل بیت(ع) ادامه داد: در این دو استان شب شعرهایی با این موضوع برگزار می‌شود و آثار برگزیده برای بررسی و داوری به کنگره خراسان رضوی راه پیدا کرده و پس از بررسی، از نفرات برتر در مراسم اختتامیه اسفندماه تقدیر خواهد شد.

حضور گسترده شعرای اهل تسنن در کنگره شعر اهل بیت(ع)
دبیر دومین جشنواره شعر اهل بیت(ع) در خصوص استقبال شاعران از کنگره اول شعر اهل بیت(ع) تصریح کرد: در سال پیش،۴٠٠اثر از ١٩۵شاعر شیعه و سنّی خراسان رضوی به دبیرخانه کنگره شعر اهل بیت(ع) رسید. کاظم اکبرزاده افزود: اگرچه در سال قبل حضور بزرگان اهل تسنن ازجمله امام جمعه و مولوی‌ها و شاعران اهل تسنن در کنار شاعران شیعه، به کیفیت کنگره افزوده بود، تعداد شاعران اهل تسنن شرکت‌کننده٢٠درصد را شامل می‌شد که خوب بود، اما مطلوب نظر ما نبود.

برگزاری «شب شعر»های تلفیقی در ۴شهر
کاظم اکبرزاده با اشاره به این مطلب که امسال هم شب شعرهایی با عنوان« شب شعر اهل بیت(ع)» در چهارشهر تایباد، تربت‌جام، خواف و سرخس برگزار می‌شود، تصریح کرد: شعرهای شرکت‌کننده‌های اولین کنگره شعر اهل بیت(ع) هم‌اکنون به‌وسیله معاونت فرهنگی شهرداری مشهد تدوین و ویرایش شده و در مرحله چاپ قرار دارد و قطعا به کنگره دوم خواهد رسید.

در سرودن شعر اهل بیت(ع) قالب کلاسیک، ظرفیت بهتری دارد
در ادامه هاشم وفایی، شاعر پیش‌کسوت آیینی درخصوص اهمیت برگزاری این‌چنین کنگره‌هایی گفت: در بیانات مقام معظم رهبری آمده است که هیچ فردی حق توهین به جامعه اهل سنت را ندارد و برگزاری کنگره شعر اهل بیت(ع) هم درواقع صحه‌گذاشتن به این فرموده رهبر و در راستای تحکیم وحدت بین مذاهب اسلامی است. وی ادامه داد: درجهت اجراکردن فرهنگ و سیره اهل بیت(ع) با این کنگره‌ها مناسبات هنری، فکری و فرهنگی خوبی بین شعرای اهل تسنن و شیعه به‌وجود آمده که باعث وحدت هنرمندان اسلام است و جای خالی آن همواره احساس می‌شد. شاعر کتاب‌های «سجاده‌های نور» و «آینه وحی» درخصوص عوامل ارتقادهنده کنگره شعر اهل بیت(ع) اظهارکرد: پرداختن به اسلوب و محتوای مناسب همراه با مطالعه در سیره و شخصیت ائمه اطهار(ع) باعث ارتقای سطح آثار کنگره خواهد بود. وفایی ضمن اشاره به این مطلب که امروز، سبک گرفته‌شدن فنون شعری و نداشتن‌مطالعه، یکی از آسیب‌های شعر آیینی به شمار می‌رود، تصریح کرد: قالب کلاسیک به دلیل بنیان قوی، ظرفیت خوبی برای شعر اهل بیت(ع) دارد.

تاثیرگذاری کنگره شعر اهل بیت(ع)
محمدجواد غفورزاده شفق، داور نخستین کنگره شعر اهل بیت(ع)درخصوص ارادت به اهل بیت پیامبر(ص) از سوی شاعران اهل تسنن گفت: جامعه اهل تسنن و شعرای آن، در وادی حبّ اهل بیت(ع) هستند و همیشه و همه‌جا احساس مسئولیت کرده و درصحنه بوده‌اند.
این شاعر پیش‌کسوت و مطرح آیینی کشور ضمن اشاره به این مطلب که امروز دشمن قصد تفرقه‌اندازی در جهان مسلمانان را دارد و با برگزاری این کنگره‌ها، وحدت بیشتری بین شاعران اهل تسنن و شاعران شیعه ایجاد می‌شود، اظهار کرد: میزان تاثیرگذاری کنگره‌هایی مثل کنگره شعر اهل بیت(ع) به شیوه برگزاری و برنامه‌ریزی دقیق و کیفیت آثار آن بستگی دارد. شفق افزود: کیفیت آثار سال گذشته نسبت به کمیت آن بهتر بود و امیدوارم امسال نیز کارهای خوبی از سه‌استان به دبیرخانه برسد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس