دفاع رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی از معادن چین‌کلاغ و ده‌‌غیبی؛ پتانسیل بهره‌‌برداری از معدن وجود دارد، چرا استفاده نکنیم؟

محدثه شوشتری- برای پیگیری مجوزهایی که به بهره‌برداری از معادن مختلف در ارتفاعات «ده‌غیبی» و «چین‌کلاغ» در محدوده مشهد داده شده است، با رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تماس می‌گیریم که خانم علیرضایی پاسخ‌گوی تماس‌های مکرر خبرنگار شهرآرا نمی‌شود. حتی با «معاون معدنی» وی نیز تماس می‌گیریم که باز هم موفق به گفتگو نمی‌شویم. در پیگیری‌های قبلی خبرنگار شهرآرا از چند سوژه دیگر که به بحث‌های انتقادی از رویکرد سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در صدور مجوزهای معدن برمی‌گشت نیز رئیس این سازمان پاسخ‌گو نبود.

دفاع تمام‌قد از فعالیت معادن در ده‌غیبی و چین‌‌کلاغ
در عین حال، برای پیگیری فعالیت معادن در ارتفاعات شهر، به سراغ رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی خراسان رضوی می‌رویم که البته وی از فعالیت معادن مجوزدار در ارتفاعات ده‌غیبی و چین‌کلاغ تمام‌قد دفاع می‌کند. علی‌اصغر پور‌فتح‌ا... سخنانش را با حمایت از کار معدنچیان و کارگران آغاز می‌کند که البته روی سخن ما در نقد فعالیت‌های معادن، با کارگران سخت‌کوش و زحمت‌کش معادن نیست، بلکه با آقای ... یا سازمان ... که پشت پرده سودجویی‌ها از این معادن به دست آن‌ها رقم می‌خورد است؛ اینکه بخشی از ارتفاعات مشهد را چگونه آقای فلان‌نامی می‌تواند در قالب مجوز صاحب شود و با واگذاری کار به پیمانکار یا گروهی کارگر، سودها از محل قاچ‌قاچ‌‌کردن کوه‌ها به جیب بزند؟ در همین راستا، از پور‌فتح‌ا... می‌خواهیم به چرایی صدور مجوزهای معادن به اسم اشخاص و سازمان‌ها در ارتفاعات مشهد بپردازد که وی با این جمله که «سازمان صنعت و معدن بدون استعلام از سازمان مسکن و شهرسازی و محیط زیست و سایر نهادهای مربوطه، مجوز معدنی را صادر نمی‌کند»، توپ را از زمین متولی اصلی به زمین نهادهای دیگر می‌اندازد.

معادن تولید‌کننده‌اند و نباید به تولید ضربه بزنیم
رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی خراسان رضوی این نکته را هم به سخنانش می‌افزاید که «در ارتفاعات ده‌غیبی و چین‌کلاغ، پتانسیل فعالیت معادن سنگ وجود دارد. چرا از این پتانسیل استفاده نکنیم؟ اگر این معادن تعطیل شوند، حق و حقوق خیلی از افراد ازبین می‌رود و باید به حقوق آن‌ها توجه
داشت».
پور‌فتح‌ا... در توجیه فعالیت معادن ده‌غیبی و چین کلاغ، به نکته دیگری نیز در سخنانش تاکید می‌کند که بحث توجه به تولید است؛ اینکه با خط بطلان کشیدن بر فعالیت این‌گونه معادن و نگاه و تفکری این‌گونه به فعالیت معادن به نام کوه‌خواری، به تولیدکنندگان ضربه وارد
می‌کنیم.
وی در ادامه سخنانش، به لایحه برنامه ششم توسعه کشور و ماده۵۴ این برنامه که در راستای فعالیت معادن مصوب شده است اشاره می‌کند و می‌گوید: بر اساس ماده۵۴ این لایحه، دولت مکلف شده است شورای معادن را در هر استان با ترکیب استاندار به‌عنوان رئیس شورا (غیرقابل‌تفویض)‌، معاون امور عمرانی استاندار، رئیس سازمان صنعت (دبیر شورا)، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس اتاق بازرگانی، رئیس اتاق تعاون، یک ‌نفر از قضات، دو نفر از نظام مهندسی معدن، رئیس سازمان محیط ‌زیست، مدیر‌کل منابع ‌طبیعی، رئیس ‌سازمان جهاد کشاورزی، فرمانده نیروی انتظامی هر استان و دو نفر از نمایندگان مجلس استان تشکیل دهد؛ لذا امیدواریم با اجرای این ماده، خیلی از اختلاف‌نظرها و مشکلات موجود در زمینه فعالیت معادن رفع شود.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس