رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد علت بالا بودن دستمزد پزشکان را سهیم بودن آن ها در درآمد بیمارستان عنوان کرد؛ دریافت کارانه از ۵٠٠ هزار تومان تا ٩٠ میلیون تومان!

جاویدی-«به مطب دکتر متخصص کودکان رفتم. مبلغ ٣۵هزار تومان بابت ویزیت پزشک با دفترچه بیمه پرداخت کردم؛ کل زمان حضورمان در اتاق دکتر محترم به دودقیقه هم نرسید که یک عکس نوشتند و روز بعد که برای نشان دادن عکس مراجعه نمودم، دوباره مبلغ ٣۵هزار تومان را طلب کردند. مسئولان محترم نظام پزشکی! آیا شما هم می‌خواهید مانند کارخانه پفک عمل کنید و بابت باد درون پفک از مردم پول
بگیرید؟!»
«چرا هیچ‌کس درباره حقوق‌های چندصدمیلیونی پزشکان و جراحان که حاصل طرح نظام سلامت است، چیزی نمی‌گوید؟ جیب پزشکان هر روز پر‌تر می‌شود، چرا جلوی غارتگران بیت‌المال کسی قدعلم نمی‌کند، چرا فریاد‌رسی نیست؟! چرا یک گزارش از این طرح تهیه نمی‌کنید؟‌!»
موضوع بهداشت و درمان در هر کشوری از جمله گلوگاه‌هایی است که هرگونه اشتباه در سیاست‌گذاری آن خطرات جبران‌ناپذیری در پی دارد و به همین خاطر، مردم در این زمینه برای حفظ زندگی خود و عزیزانشان از هیچ هزینه‌ای دریغ نمی‌کنند. در این میان وجود نهادی قدرتمند برای جلوگیری از حیات کاسبانی که از درد مردم برای خود کیسه دوخته‌اند، ضروری به نظر می‌رسد؛ نهادی که امروزه از آن با عنوان «سازمان نظام پزشکی» یاد می‌کنند.
برای پیگیری این مشکل ابتدا به سراغ رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد که از قضا، رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد نیز هست، رفتیم.

انتظار یک چیز است، قانون چیز دیگر
دکتر مصطفی مهرابی‌بهار در پاسخ به دغدغه شهروندان در رابطه با پرداخت‌های چندباره حق ویزیت گفت: نظر و انتظار یک چیز است، قانون و مقررات چیز دیگر. قانون و مقررات این است که اگر کسی به‌عنوان پزشک یک روز چهاربار هم مریض را ببیند، یک ویزیت محسوب می‌شود ولی اگر روز بعد آمد، دیگر جداست و وضعیت متفاوت
است.
وی ادامه داد: قانون بیمه هم همین است؛ من در روز فقط یک برگه می‌توانم جدا کنم و درضمن اگر همان روز این مراجعه صورت بگیرد و درخواست آزمایش شود از بیمار می‌خواهیم که بیاید تا وی را ملاقات کنیم. ولی در روزهای دیگر اگر این مسئله ویزیت و نوبت‌دهی نباشد، این موضوع باعث هرج و مرج و بی‌نظمی می‌شود. خیلی وقت‌ها هست که مریض را حتی یک‌ماه بررسی می‌کنیم و ممکن است به نتیجه هم نرسیم ولی مقررات همان است که در هر روز، یک حق ویزیت پرداخت شود.

ویزیت؛ حق ملاقات یا حق‌العلاج؟
این متخصص جراح عمومی در توضیح این مسئله افزود: ویزیت یعنی ملاقات و حق‌العلاج نیست و گاهی ممکن است چندین ویزیت طول بکشد تا بیماری شناخته شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در رابطه با وضعیت تخت‌های بیمارستانی نیز گفت: در حال حاضر حدود ٣٠٠٠تخت کسری داریم. متوسط تعداد تخت بیمارستانی در منطقه به‌ازای هزار نفر سه تخت است ولی در ایران این آمار به ١.٧تخت می‌رسد.
وی ادامه داد: ما هم تخت کم داریم و هم نیرو کم داریم، با این حال ما را با ژاپنی مقایسه می‌کنند که بیش از ١٠تخت به‌ازای هر هزار نفر و به ازای هر تخت ۶نفر نیرو دارند ولی ما ٢.٧نفر نیرو داریم. بنابراین نه نیرو، نه تعداد تخت و نه بودجه‌ای که دریافت می‌کنیم با آنجا مقایسه‌شدنی نیست و نیروهای ما با این وضعیت باید چند شیفت کار کنند.
این مقام مسئول در رابطه به وضعیت بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی تصریح کرد: هرکس که بخواهد درشمال و شرق مشهد مؤسسه و بیمارستان و درمانگاه بزند، حمایت می‌کنیم، تسهیلات قائل می‌شویم و تشویق می‌کنیم.

پزشکان به‌ازای کارشان پول می‌گیرند
دکتر مهرابی‌بهار در رابطه با موضوع حقوق‌های نجومی در صنف پزشکی اعلام کرد: ما متخصصی داریم که مهرماه پارسال جذب شده و حقوقش هم دو میلیون و خرده‌ای است، حتی کارانه‌اش را ١٢ماه نداده‌ایم و قادر به پرداخت کرایه خانه‌اش هم نیست و باز از طرفی فرافکنی می‌کنند که حقوق‌های نجومی در صنف پزشکان، در حالی که خود این پزشکان می‌گویند این حقوق‌ها که می‌گویند
کجاست.
وی ادامه داد: نمی‌توانیم مصداق‌هایی مثل یکی دو نفر را به همه تعمیم بدهیم. پزشکی با سایر اصناف فرق اساسی دارد، در پزشکی هر کس باید خودش مثل کارگر کار کند و در آمدی که در پزشکی مطرح است، بیشتر کارانه است تا حقوق. مثلا در یک بخش یک نفر روز اول ماه که سایت‌ها باز می‌شوند تا آخر ماه نوبت‌هایش پر می‌شود و دیگری هم هست که مراجع ندارد. یکی هست در ماه ٢۵٠بار عمل جراحی انجام می‌دهد، دیگری هم هست که ٢٠عمل انجام می‌دهد و حالا می‌گویند این چرا درآمدش بیشتر است؟ خب این پزشک کار کرده و به ازای کارش کارانه دریافت کرده
است.
رئیس نظام پزشکی مشهد افزود: ما کمتر صنفی داریم که به‌ازای کار درآمد داشته باشد و ما اگر بخواهیم درآمد داشته باشیم یا باید سر کلاس باشیم یا مطب باشیم یا اتاق عمل، و اگر روزی نرفتیم چیزی دریافت نمی‌کنیم و این‌ها چیزهایی است که در نظر نمی‌گیرند و حرف‌های غیرواقعی می‌زنند که اثر سوء دارد.

تعیین سقف برای کارانه، ظلم به مردم است
دکتر مهرابی‌بهار تصریح کرد: میزان حقوق بر اساس مصوبات مجلس است و اینکه چقدر بالا برود به عهده آنجاست ولی کارانه به ازای کار است که ما از ۵٠٠هزار تومان در ماه تا سقفی که حدود ٩٠میلیون تومان است را در ماه داریم و ممکن است تعدادی بیش از ١٠٠میلیون تومان هم بگیرند اما سقف تعریف کرده‌ایم.
این پزشک متخصص ادامه داد: ما هیچ صنفی نداریم که در سراسر ایران یک قیمت داشته باشند و تقریبا هیچ صنفی هم نداریم که مدعی افزایش قیمت به ازای افزایش کیفیت نباشد، در حالی که در پزشکی به این صورت نیست. در پزشکی درآمد بالا به علت این است که عواملی باعث می‌شود پزشکی مراجع بیشتری داشته باشد، یعنی زیاد کار می‌کند و اتفاقا این سقفی که ما تعریف کرده‌ایم باعث ظلم به مردم هم می‌شود چرا که استاد متبحر دیگر با این وضعیت کمتر کار
می‌کند.
گفتنی است پزشکان و برخی گروه‌های غیرپزشکی به هر نسبت که در بیمارستان دولتی کار کنند و درآمدزایی داشته باشند، بخشی از درآمد آن‌ها به‌عنوان کارانه به خودشان پرداخت می‌شود و بخشی دیگر نیز برای بیمارستان می‌ماند. فایده چنین طرحی کاهش هزینه‌های مردم از طریق ارتباط با پزشکان متخصص در بیمارستان‌های دولتی و همچنین ادامه حیات اقتصادی بیمارستان‌هاست.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس