رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد تاکید کرد؛ ضرورت تقویت مساجد شبانه‌روزی

گروه گزارش- چرا مساجد ما باید تنها در ساعاتی مشخص باز شوند و بلافاصله پس از اقامه نماز، به آن‌ها قفل زده شود؟ درب مسجد باید به روی زائران و مجاوران مشهدالرضا باز باشد و با مدیریت صحیح کارکردهای آن احیا شود.
این جمله را رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد در بیان ضرورت تقویت مساجد شبانه‌روزی بیان می‌کند و می‌گوید: شاید هنوز با اهداف از پیش طراحی‌شده برای شبانه‌روزی کردن مساجد فاصله داشته باشیم، اما در اصل و اساس این اقدام ایرادی نیست و اگر ایرادی وجود داشته باشد، به مدیریت مساجد در راستای احیای کارکردهای آن برمی‌گردد.حجت‌الاسلام مجید فاطمی ‌ارفع در گفتگو با خبرنگار ما، به این نکته نیز تاکید می‌کند: طرح شبانه‌روزی شدن مساجد در مشهد به صورت آزمایشی با هفت مسجد آغاز شد که با توجه به بازخوردی که از این مساجد دریافت می‌کنیم، امیدواریم این طرح از حیث کمی و کیفی گسترش یابد.به گفته رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد، مسجدمحوری از دغدغه‌های اعضای شورای اسلامی چهارم است و در همین راستا، نهضت مسجدسازی نیز به راه افتاد.وی با بیان اینکه در فرهنگ اسلامی توجه خاصی به مساجد شده است که متاسفانه امروز کمتر شاهد آن توجه هستیم، تصریح می‌کند: امروزه مساجد عملا به محلی برای انجام یک سری مناسک و اعمال عبادی تبدیل شده‌اند، در حالی که در صدر اسلام، مسجد مامنی برای مردم و پایگاه تحولات فرهنگی و اجتماعی قلمداد می‌شد.حجت‌الاسلام فاطمی ‌ارفع با تاکید بر ضرورت فعالیت مساجد شبانه‌روزی در نقاط مختلف شهر برای دسترسی مجاوران و زائران مشهد‌الرضا، خاطرنشان می‌کند: مساجد باید در دسترس مردم باشند تا مردم بتوانند در ساعاتی از شبانه‌روز که احساس نیاز به ارتباط با خدای متعال می‌کنند، این فضای معنوی در اختیارشان باشد. در صورت تحقق این امر، مکان‌های عبادت و ارتباط با خدای متعال فراگیر خواهد شد.به گفته وی، شبانه‌روزی شدن مسجد به احیای نماز شب در مساجد نیز کمک می‌کند. همچنین از آنجایی که مشهد سالانه پذیرای حجم گسترده‌ای از زائران است و زائران گاهی مواقع وارد شهر می‌شدند که برای آنان مشکلاتی پیش می‌آمد، مساجدی که در مسیر تردد زائران و در خیابان‌های منتهی به حرم رضوی قرار دارند، ضرورت دارد که درب آن‌ها به روی مردم بسته نماند.
وی در پاسخ به این سوال که مساجد شبانه‌روزی چه کارکردهایی باید داشته باشند، اظهار می‌کند: بر اساس مطالعات صورت‌گرفته، مقرر شده است این مساجد علاوه‌بر برگزاری نمازهای یومیه در طول شبانه‌روز، خدمات دیگری همچون اطلاع‌رسانی و گردشگری، سرویس بهداشتی، وضوخانه، آب‌جوش صلواتی و تجهیزات گرمایشی‌سرمایشی را ارائه دهند.
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و زیارت شورای اسلامی شهر مشهد همچنین درخصوص آخرین روند عملیات اجرایی نهضت مسجدسازی، تصریح می‌کند: این نهضت با قوت ادامه دارد. از ١۴۴مسجدی که در دستور کار احداث و بازسازی در دوره فعلی شورا و مدیریت شهری قرار گرفته بودند، تاکنون ٨۵مسجد تکمیل شده و ۵٩مسجد بازسازی شده‌ است و پیگیر ساخت ٣١مسجد دیگر نیز هستیم. به گفته وی، شورای چهارم در نقش تسهیلگر و بسترساز برای هدایت کمک‌های مردمی و اعتبارات خیرین به سمت ساخت مسجد وارد این عرصه شده است و بنا داریم غفلت مدیریت شهری در دوره گذشته که از توسعه شهر با توجه به پیوست فرهنگی در بحث ساخت مساجد غافل شده بودند را به نوعی جبران کنیم. وی در پایان سخنانش به احیای کارکرد مساجد نیز تاکید کرد.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس