احمد رمضانی پژوهشگر مطالعات اجتماعی : تجربه موفق مساجد جهان اسلام می‌تواند الگوی ما باشد

سلطانی- مسجد یک پایگاه چندمنظوره است برای انجام مقاصد مذهبی، فرهنگی و اجتماعی مثل عبادت، تعلیم و تربیت و حتی اجرای عدالت و حل اختلافات. در واقع، مسجد نقشی بسیار اساسی در توسعه فرهنگ و تمدن جامعه اسلامی دارد و به نوعی، قلب تپنده جامعه اسلامی است.
این‌ها بخشی از صحبت‌های احمد رمضانی، کارشناس و پژوهشگر مطالعات جهانی مساجد، است. او در گفتگو با خبرنگار ما می‌گوید: تجربیات موفق جهانی در عرصه فرهنگ می‌تواند الگوی مناسبی برای ما باشد. از این رو، در طرح تحقیقات پژوهشی ارزیابی عملکرد مساجد شبانه‌روزی در مشهد، علاوه‌بر تمرکز بر هفت مسجد فعال در این طرح، تجربه موفق ده‌ها مسجد نمونه در جهان اسلام را بررسی کردیم. ناظر علمی و مشاور طرح تحقیقاتی‌پژوهشی ارزیابی عملکرد مساجد شبانه‌روزی در دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی شهرداری ضمن اشاره به اینکه در جهان اسلام برخی مساجد به خاطر قدمت تاریخی یا معماری خاصشان مثل مسجد قبا در عربستان و مسجد شیخ‌لطف‌ا... در اصفهان جایگاهی اساسی در توریسم اسلامی دارند، عنوان می‌کند: دسته دوم مساجد موفق در جهان اسلام به خاطر پویش فرهنگی و فعالیت‌های آموزشی و خدمت‌رسانی به شهروندان و گردشگران مطرح شده‌اند مثل مسجد الفروغ در آتلانتای آمریکا یا مسجد جامع پاریس. در پژوهش انجام‌شده در دفتر مطالعات، برای الگوبرداری و بومی‌سازی، این دسته از مساجد مدنظر ما بوده است.

مسجد« لیدز الکبیر» و مسجد امام‌حسین(ع)
این پژوهشگر در ادامه، با اشاره به اینکه از میان ده‌ها مسجد موفق جهان اسلام، ١٣مسجد فعال در پویش‌های فرهنگی را شناسایی و بررسی کرده‌اند، تصریح می‌کند: ما دو مسجد را دقیق‌تر بررسی کردیم. اولا مسجد لیدز الکبیر واقع در شهر لیدز که ٣٠هزار مسلمان دارد و پنجمین شهر بزرگ انگلستان است و دوم، مسجد امام‌حسین(ع) در امارات که یک مسجد شیعی و ایرانی است. اطلاعات بیشتر نسبت به سایر مساجد، عامل بررسی جدی‌تر این دو مسجد بود که ما را در رسیدن به خروجی‌های مدنظر پژوهش کمک کرد. رمضانی در پاسخ به این سوال که ویژگی‌های موفق و قابل‌الگوبرداری این مساجد برای ما چیست، می‌گوید: در این مساجد، افق دید اداره‌کنندگان و سازندگان محدود به انجام اعمال عبادی یا برگزاری صرف مراسمات مذهبی نیست. در نظر گرفتن سالن‌های ورزشی، اتاق بازی برای کودکان و کلاس‌های آموزشی نیازمحور مثل مسجد لیدز انگلیس با دو زبان عربی و انگلیسی باعث پویایی جالب‌توجه و شکل‌گیری شبکه‌های بزرگ و منسجم اجتماعی حول محور این‌گونه از مساجد شده است. در این مساجد، به گردشگران و مسافران امکان اسکان داده شده و اتاق‌هایی مخصوص شستشوی جداگانه آقایان و خانم‌ها و پخت‌وپز فراهم آمده است.
وی ضمن اشاره به ویژگی‌های جالب مسجد امام‌حسین(ع) در دوبی مثل برگزاری مراسم مذهبی و جشن‌ها به مدت ١۵٠روز در سال و داشتن دانشگاه مجازی، اظهار می‌کند: این مسجد که در امارات واقع است، چند بخش اصلی نظیر اداری، آموزشی، مهدکودک، کتابخانه و بخش فرهنگی دارد. این مسجد دو فعالیت قابل‌تامل برای ما دارد: اولا انتشار مجله «نسیم» در سه نسخه کودکان، نوجوانان و بزرگ‌سالان و دوم اینکه به مسافران مسلمانی که از شهرها و کشورهای دیگر آمده‌اند، در مهمان‌سرا اتاق می‌دهند. در فروشگاه مسجد بسته‌های سوغاتی پیش‌بینی شده و تورهای شهرگردی برگزار می‌شود که می‌تواند الگوی پویش فرهنگی برای مساجد ما نیز باشد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس