رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنایع استان: دولت به احیای آساک‌دوچرخ ورود کند

موسوی‌زاده-درحالی چندین ماه از تعطیلی یا آغاز بحران در برندهای معروف کشور می‌گذرد که شواهد نشان می‌دهد آن‌گونه‌ که انتظار می‌رفت، دولت در احیای این برندها تلاش‌های لازم را به عمل نیاورده است؛ به‌طوری‌که هم‌اکنون چند ماه از تعطیلی کارخانه ارج و همچنین ایجاد مشکلات برای آساک‌دو‌چرخ گذشته و همچنان چرخ تولید در این کارخانه‌ها به حرکت درنیامده است.
مجتمع صنعتی دوچرخه‌سازی قوچان با نام تجاری «آساک دوچرخ» با سرمایه ۲۱میلیارد و ۶۰۰میلیون ریال به‌صورت سهامی عام و با سرمایه‌گذاری۵/۹۱درصدی بانک صنعت و معدن و شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن و ۵/۸درصدی مردم قوچان، در زمینی به مساحت ۲۰هکتار در سال۱۳۶۲ طرح‌ریزی و در ۲۲مهرماه۱۳۷۷ با ظرفیت تولیدی ۳۰۰هزار دستگاه دوچرخه در سال به بهره‌برداری رسید.
این مجتمع که از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین کارخانه دوچرخه‌سازی خاورمیانه یاد می‌شود، درحال‌حاضر به سیستم بانکی بدهکار بوده و این مسئله یکی از مهم‌ترین مشکلات این واحد تولیدی محسوب می‌شود.
رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنایع خراسان‌رضوی در گفتگو با شهرآرا با بیان اینکه کارخانه آساک‌دو‌چرخ در خارومیانه و حتی کشورهای اروپایی بی‌نظیر بوده است، گفت: این کارخانه از نظر تولید و کیفیت در منطقه و دنیا مطرح بوده است؛ ازاین‌رو انتظار می‌رود با توجه به سرمایه‌هایی که برای ایجاد این واحد تولید هزینه‌ شده است، تمامی مسئولان تلاش کنند تا این کارخانه به چرخ تولید بازگردد.
دکتر محسن شرکا درخصوص راهکارهای احیای آساک‌دوچرخ گفت: در زمان گذشته، سازمانی به‌نام گسترش و نوسازی صنایع فعالیت می‌کرد که وظیفه آن ورود به مسائل و مشکلات کارخانه‌های مشکل‌دار بود. وی تصریح کرد: درواقع سازمان گسترش، اقدام به احیا و نوسازی واحدهای صنعتی مشکل‌دار کرده و بعد از آنکه هزینه خود را از محل درآمدهای کارخانه برمی‌داشت، واحد تولیدی را دراختیار سهام‌داران قرار می‌داد، هم‌اکنون ما نیز می‌توانیم از چنین‌طرحی برای احیای کارخانه آساک‌دوچرخ استفاده کنیم تا این سرمایه مردمی دوباره وارد چرخه تولید شود.
رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنایع خراسان‌رضوی بیان کرد: در کشورهای توسعه‌یافته نیز در زمان بحران واحدهای تولیدی چنین‌اقداماتی انجام می‌شود. به‌عنوان‌مثال زمانی‌که کارخانه جنرال‌موتورز در آمریکا دچار مشکل شد، دولت این کشور وارد مسئله شده و با انواع حمایت از این واحد تولید سبب شد تا دوباره کارخانه جنرال‌موتورز وارد چرخه تولید شود؛ به‌طوری‌که امروز محصولاتش با بسیاری از کارخانه‌های مطرح دنیا رقابت می‌کند.
شرکا تاکید کرد: درحال‌حاضر یکی از راهکارهای مهم برای حفظ برندهای معروف در کشور به‌روز‌رسانی تکنولوژی آن‌هاست تا از این طریق هم هزینه تمام‌شده آن‌ها کاهش بیابد و هم اینکه تولیدات آن‌ها بازارپسندی بیشتری پیدا کند.
بااین‌حال مرادی، رئیس اتحادیه تعاونی‌های تولیدی با اشاره به نبود اراده جدی برای احیای برندهای معروف کشور گفت: هیچ بسته حمایتی از بخش واقعی تولیدی کشور اجرایی نشده و تنها به دو بنگاه مونتاژکار در ایران که شامل دو خودروساز معروف ایرانی می‌شوند، توجه شده است. این دو خودروساز روزانه صدها نفر را راهی بیمارستان‌ها می‌کنند و هیچ ضریب امنیتی برای آن‌ها نمی‌توان متصور بود. وی افزود: کشور ما ظرف ١٢سال گذشته بدترین تحریم‌ها را تحمل کرده و اتفاقی نیز رخ نداده است؛ اما در یک سال اخیر همه‌چیز خراب شد و تولید‌کننده هم‌اکنون بدون هیچ ثبات و امنیتی درحال ادامه کار
است.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس