تره‌فرنگی‌های کوچک‌ را انتخاب کنید

این سبزی در هنگام پخته شدن از خود لعاب لزجی تراوش می‌کند که به همراه تار و پود سلولزی‌اش می‌تواند بقایای مدفوع و سموم روده را به خارج دفع کند. لذا برای مبتلایان به یبوست و بواسیر بسیار مفید است. تمام برگ‌های سبز تره‌فرنگی به دلیل داشتن مواد گوگردی، ضدعفونی‌کننده قوی بوده و موجب تقویت دستگاه ریوی می‌شوند. این گیاه از لحاظ خاصیت ادرارآوری در درجه اول قرار دارد و خوردن خام آن به صورت سالاد هم مانع از ترش‌کردن می‌شود و خلط‌آور خوبی است. تره‌فرنگی سرشار از املاح معدنی بسیاری مهمی است که برای سلامتی مفید هستند؛ آهن، منیزیم، گوگرد، سیلیس، منگنز، اسید فسفریک و کلسیم و همچنین ویتامین‌های B و‌C، موسیلاژ، سلولز و ....
﷯ کدام را بخریم؟ موقع خرید تره‌فرنگی به دنبال ساقه‌های سفت و صاف، سفید و بدون لک با برگ‌های سبز روشن باشید. از خرید تره‌فرنگی با ساقه‌های سبز تیره خودداری کنید‌ چون نشان‌دهنده کهنگی تره‌فرنگی هستند. درضمن تره‌فرنگی‌های کوچک‌تر تازه‌تر و تردترند.
﷯ چطور نگهداری کنیم؟ بدون اینکه تره فرنگی را بشویید، ساقه‌های سبز تیره آن را جدا کنید اما بگذارید ریشه‌ها به گیاه متصل بمانند. سپس تره را در پلاستیک قرار دهید و در یخچال بگذارید. با این روش تره‌فرنگی به مدت پنج روز تازه می‌ماند. موقع رشد تره‌فرنگی ممکن است خاک بین لایه‌های آن باقی بماند. برای تمیز کردن آن باید دو سانتی‌متر از پایین ساقه را قطع کنید، با این کار بخش‌های سبز هم که تلخ هستند، جدا می‌شوند. سپس ساقه را به تکه‌های مدنظر برش بزنید. ساقه‌ها را در یک کاسه پر از آب سرد بریزید و گل و لای آن را جدا کنید. چندبار این کار را تکرار کنید تا تره‌فرنگی‌ها کاملا‌ تمیز شوند.
محبوبه امیری مقدم
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس